Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

22.03.2016

Sociālais eksperiments pierāda: lielveikalu apmeklētāji nekavējoties atdod nozaudētu maku īpašniekam

Gandrīz katru dienu ikviens no mums apmeklē lielveikalus un citas sabiedriskas vietas, kur pulcējas lielas cilvēku masas. Kā zināms, tieši tādas vietas, kur ir liela burzma un daudz cilvēku, ļoti iecienījuši kabatzagļi, jo tur iespējams darboties nepamanītam.  

Reizēm nākas saskarties ar tik ļoti nepatīkamo situāciju, kad, nonākot pie kases, atklājas, ka nav maka – labākajā gadījumā izrādās, ka esi to vienkārši aizmirsis mājās, taču nereti izrādās, ka tas ir pazudis, izkritis no kabatas vai nozagts. 

Attiecīgi rodas jautājums, kā mēs rīkojamies situācijās, ja atrodam izkritušu maku, ja redzam, ka kāds aizmirst savu maku sabiedriskā vietā, ja redzam, kā maks izkrīt no somiņas vai kabatas? Vai steidzīgi atgriežam to īpašniekam? Vai gaidām, kamēr īpašnieks aiziet, lai varētu to piesavināties ar visu saturu? Vai vienaldzīgi noskatāmies, kā maku paņem svešs garāmgājējs?  

Lai uzzinātu atbildes uz šiem jautājumiem, kā arī noskaidrotu, cik godīgi ir lielveikalu apmeklētāji, kā un cik ātri viņi reaģē uz šādu situāciju, Biznesa augstskolas Turība studenti veica sociālo eksperimentu.  
Trīs stundu garā eksperimentā lielveikalu „Mols” un „Origo” telpās jaunieši atkārtoti „nejauši” pazaudēja maku, ļaujot tam izkrist no kabatas. Situācija tika atkārtota vairāk kā 50 reizes, turklāt, lai salīdzinātu, vai sabiedrības reakcija atšķiras gadījumos, kad maku pazaudē vīrietis un sieviete, eksperimentā piedalījās abu dzimumu jaunieši.  

Eksperimenta ietvaros jaunieši arī izspēlēja situāciju, kurā maks tiek nozagts, lai noskaidrotu, kā reaģē lielveikalu apmeklētāji?  

Eksperimenta rezultātā atklājās vairāki pozitīvi aspekti – visos gadījumos, kad maks „izkrita” no kabatas, garām ejošie lielveikalu apmeklētāji nekavējoties reaģēja un atdeva maku īpašniekam, turklāt, bērni šādā situācijā reaģēja daudz ātrāk kā pieaugušie.  
Eksperimenta autori ar prieku ir secinājuši, ka mūsu sabiedrībā lielākoties ir godīgi un atsaucīgi cilvēki, kuri nepaliek vienaldzīgi šādās situācijās. Izspēlējot situāciju ar maka nozagšanu, jaunieši secināja, ka tirdzniecības centra apmeklētājiem piemīt ātra reakcija, jo maku „nozagt” bija salīdzinoši grūti. 

Jaunieši, kuri īstenoja sociālo eksperimentu, aicina nebūt vienaldzīgiem un nepaiet garām situācijās, kad kāds pazaudē maku vai citu personisku lietu. Tāpat viņa atgādina būt uzmanīgiem, īpaši sabiedriskās vietās, kur bieži apgrozās kabatzagļi.  

Maks ir viena no tām lietām, kurā ir ne tikai skaidrā nauda bet arī tiesības, ID, dažādas veikalu lojalitātes kartes un, protams, kredītkartes, tāpēc, kad pazūd maks, rodas sajūta, it kā liela daļa no tavas ikdienas dzīves būtu pazudusi, tāpēc jaunieši aicina turēt makus drošā vietā, kur tie nevar izkrist vai nonākt garnadžu rokās!




 Marta Kive

  

Vēl ziņas

AEHT 37. ikgadējā konference un sacensības Rīgā noslēdzas ar emocionālu un svinīgu apbalvošanas ceremoniju
Pavāru konkursā Global Chef Challenge Latvijas komandai izcils sniegums
Pirmo reizi Rīgā – sarunu un ēdienu festivāls Liels & Vegāns
Rīga kļūst par starptautiskās AEHT ikgadējās konferences un profesiju konkursu norises vietu!
Zināmi konkursu Latvijas Gada Pavārs 2024 un Pavārzellis rezultāti


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts