Rīgas pilī lauku tūrisma uzņēmējiem tiks pasniegta vides kvalitātes zīme “Zaļais sertifikāts”
2018. gada 25. janvārī Rīgas pilī Latvijas Valsts prezidents un „Zaļā Sertifikāta” patrons Raimonds Vējonis un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, klātesot LLTA "Lauku ceļotājs" prezidentei Asnātei Ziemelei, pasniegs vides kvalitātes zīmi “Zaļais sertifikāts” 22 lauku tūrisma saimniecībām.
Par „Zaļo sertifikātu”
„Zaļais sertifikāts” ir nacionālas nozīmes lauku tūrisma uzņēmumu eko-sertifikācijas jeb vides kvalitātes zīme. 1999. gadā ar LVAF atbalstu to iniciēja un 2000. gadā ar ES LIFE programmas atbalstu sāka ieviest LLTA „Lauku ceļotājs”. Ar 2017. gadu šo zīmi piešķir ne tikai naktsmītnēm, bet arī apskates saimniecībām – dažāda veida ražojošām saimniecībām vai lauksaimniecības uzņēmumiem, kas uzņem apmeklētājus. Pieteikšanās ir brīvprātīga. Sertifikāta saņēmēji tiek auditēti reizi trīs gados un, ja tie atbilst „Zaļā Sertifikāta” kritērijiem, un ir redzams arī progress, sertifikāts tiek piešķirts atkārtoti.
Katru gadu var pieteikties arī jauni pretendenti. Visus pretendentus izvērtē komisija, kur pārstāvēti vides eksperti, LLTA “Lauku ceļotājs”, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Dabas aizsardzības pārvalde, LIAA Tūrisma departaments, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Dabas fonds, Baltijas Vides forums, Bez-izmešu mobilitātes atbalsta biedrība. „Zaļā sertifikāta” nolikums un kritēriji tiek pēc vajadzības pārskatīti un aktualizēti, lai atspoguļotu šodienas sabiedrības attieksmi pret vidi, tehnoloģiju attīstību, un veicinātu atbildīgu izturēšanos pret to. Vairāk par „Zaļā sertifikāta” darbību un prasībām var uzzināt http://www.celotajs.lv/lv/c/prof/certificates/green_certificate.
„Zaļās brīvdienas”
Sertificētās saimniecības zaļā un veselīgā dzīvesveida piekritējiem atpazīstamas ar zīmola nosaukumu „Zaļās Brīvdienas”. Vairāk informācijas par tām: http://www.celotajs.lv/lv/c/wrth/green. Zaļās brīvdienas novērtē cilvēki, kuri tiecas pēc dabiskas vides un veselīga dzīves veida. Gandrīz katrā no „Zaļā sertifikāta” saimniecībām ir dārzs, lauks vai siltumnīca, kurā tiek audzēti dārzeņi, augļi, ogas u.c. lauku labumi gan sev, gan viesiem. Vairāki „Zaļā sertifikāta” saimnieki ir vides gidi, kas prot parādīt un skaidrot norises dabā, pastāstīt par augiem, dzīvniekiem, sēnēm un dabiskām dzīvotnēm – biotopiem. „Zaļā Sertifikāta” nolikums nosaka, ka saimniecības videi – gan iekšējai, gan ārā ir jābūt bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām draudzīgai – iekārtotiem spēļu un rotaļu laukumiem, iespējām gūt saskarsmi ar dzīvo dabu un mājdzīvniekiem. „Zaļā sertifikāta” saimnieki ir atvērti jaunumiem un seko līdzi aktualitātēm zaļā dzīvesveida jomā.
„Zaļā sertifikāta” saņēmēji
2017. gada 15. novembrī komisijas sēdē tika izskatīti „Zaļā sertifikāta” pretendentu apsekojumi un tika lemts par sertifikāta piešķiršanu vai pagarināšanu. Komisija katrai saimniecībai sniedza arī ieteikumus turpmākās darbības uzlabojumiem. Raksturīgākie ieteikumu piemēri: apzināt vēl citas Zaļā sertifikāta saimniecības apkaimē un sadarboties; noskaidrot un sniegt apmeklētājiem pieejamu informāciju par tuvākajiem elektroauto un velo uzlādes punktiem, apsvērt iespēju izveidot e-uzlādes vietu saimniecībā; iepazīt mobilo aplikāciju „Vides SOS”, sagatavot informāciju klientiem par bioloģisko daudzveidību un apkaimes dabas vērtībām, censties iekārtot vai pielāgot telpas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
No divdesmit sešām apsekotajām saimniecībām komisija pieņēma lēmumu nepiešķirt vai nepagarināt “Zaļo sertifikātu” četriem pretendentiem, kuri neatbilst obligātajiem kritērijiem, piemēram, neveic atkritumu šķirošanu, kā arī nav vērojams progress kopš iepriekšējās apsekošanas reizes.
Komisija pieņēma lēmumu piešķirt vai pagarināt “Zaļo sertifikātu” šādām saimniecībām:
1. „Amatas mellenes”, Amatas novads
2. Dzīvesprieka akadēmija „Liela muiža”, Mucu muzejs, Kocēnu novads
3. SIA „Latvijas ķiploks”, Raunas novads
4. Lauku sēta „Caunītes”, Ozolnieku novads
5. Viesu māja „Laumu dabas parks”, Talsu novads
6. Brīvdienu māja „Ziedkalni”, Dundagas novads
7. Viesu māja „Klētnieki”, Rojas novads
8. Brīvdienu māja „Zaķu jūras māja”, Ventspils novads
9. Kempings „Laikas”, Pāvilostas novads
10. Piena muiža „Berghof”, Skrundas novads
11. Brīvdienu māja „Zariņi”, Pāvilostas novads
12. Viesu māja „Ezera māja”, Liepāja
13. Brīvdienu māja „Apartamenti Ores”, Tērvetes novads
14. Lauku māja „Ceļinieki”, Viesītes novads
15. Viesu māja „Odzienas krogusmāja”, Pļaviņu novads
16. Lauku māja „Donas”, Smiltenes novads
17. Viesu māja „Brūveri”, Siguldas novads
18. Brīvdienu māja „Dālderi”, Limbažu novads
19. Viesu māja „Azarkrosti”, Rēzeknes novads
20. Viesu māja „Zaļā sala”, Rēzeknes novads
21. Lauku māja „Upenīte”, Aglonas novads
22. Viesu māja „Mežinieku māja”, Aglona
Zaļā sertifikāta saimniecību vērtēšana notiek ar LVAF atbalstu.
Asnāte Ziemele