Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

18.02.2016

Piena kooperatīvu vadītāji aicina risināt problēmas piena nozarē

Piena nozares kooperatīvi vērš uzmanību uz pašreizējo kritisko situāciju piena nozarē, jo kopš februāra sākuma samazinās iepirktā svaigpiena cenas. 

Arī prognozes liecina, ka svaigpiena cenu kritums turpināsies, kas nozīmē, ka zemnieki – piena ražotāji – strādā ar zaudējumiem un, turpinoties šādām tendencēm, daudzām piena lopkopības saimniecībām draud bankrots.

Piena kooperatīvu vadītāji, tiekoties ārkārtas sanāksmē, kopīgi apsprieda risinājumus piena nozares situācijas uzlabošanā. Svaigpiena apjomi pēc kvotu atcelšanas ir palielinājušies, kā rezultātā ir samazinājusies piena iepirkuma cena. Arī piena produktu tirgus ir pārpildīts ne tikai ar Latvijā saražotajiem, bet arī ar importa piena produktiem. Turklāt, piena pārstrādātāji un veikalu ķēdes nesolidarizējas ar Latvijas zemniekiem, saglabājot augstas vietējā saražotā piena produktu cenas pretstatā zemajai piena iepirkumu cenai.

Kā vienu no risinājumiem piena nozares stabilizēšanai, kuru piedāvā piena kooperatīvu vadītāji, ir pievienotā vērtības nodokļa samazināšana iepirktajam svaigpienam un piena produktiem. Šāds risinājums šobrīd ir dienas kārtībā arī Lietuvā, kur situācija ir samērā līdzīga. Latvijas piena produktiem ir zemāka konkurētspēja ar, piemēram, Vācijā un Polijā ražotajiem piena produktiem, jo šajās valstīs pievienotās vērtības nodoklis ir ievērojami zemāks. Savukārt, Eiropas mērogā sviestam un vājpiena pulverim ir nepieciešams palielināt intervences iepirkuma cenu, kā arī maksimālo apjomu pārskatīšanu vai palielināšanu atbilstoši pašreizējai tirgus situācijai.

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētāja vietniece, LPKS „Piena ceļš” valdes priekšsēdētāja Ilze Aizsilniece: „Intensīvi jāturpina strādāt pie jaunu noieta tirgu meklēšanas, kuros pārdot Latvijā saražoto piena produkciju. Tas ir jādara ne tikai katram piena pārstrādes uzņēmumam individuāli, bet arī atbildīgo ministriju līmenī. Tieši tādēļ, ka nav iespēju, kur saražotos piena produktus eksportēt, Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi nestrādā ar pilnu jaudu. Papildus jāatzīmē, ka arī Latvijā šobrīd netiek izmantoti visi potenciālie piena produkcijas patērētāji – skolas, bērnudārzi un cietumi, kur galvenokārt izmanto lētākā iepirktā produkta politiku, nevis dod priekšroku Latvijā ražotajiem.”

Kā uzsvēra piena kooperatīvu vadītāji, vēl viens risinājums, pie kura jau šobrīd ir jāstrādā pašiem, ir savu veikalu tīklu izveide, kuros varētu iegādāties ne tikai piena produktus, bet arī citu kooperatīvu piedāvātos augļus, dārzeņus.


 Sanita Putniņa


  

Vēl ziņas

AEHT 37. ikgadējā konference un sacensības Rīgā noslēdzas ar emocionālu un svinīgu apbalvošanas ceremoniju
Pavāru konkursā Global Chef Challenge Latvijas komandai izcils sniegums
Pirmo reizi Rīgā – sarunu un ēdienu festivāls Liels & Vegāns
Rīga kļūst par starptautiskās AEHT ikgadējās konferences un profesiju konkursu norises vietu!
Zināmi konkursu Latvijas Gada Pavārs 2024 un Pavārzellis rezultāti


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts