Noslēdzies otrais Vieglas šķirošanās posms
Ar mērķi pārspēt pērnā gada kampaņas Elektronikas šķiratlons savākto un pārstrādei nodoto elektrotehnikas apjomu – 410 tonnas, šogad Latvijas Zaļais punkts kopā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA Eco Baltia vide un Maxima Latvija īsteno kampaņu Viegla šķirošanās. Kampaņas otrajā posmā, kurā iedzīvotāji nolietoto elektrotehniku tika aicināti nogādāt uz 39 šķirošanas laukumiem Latvijā, lielākais daudzums nodots Piejūras reģionā – Tukumā, Talsos, Jūrmalā un Kandavā – vairāk nekā 21 tonna.
Otrajā vietā ierindojusies Jelgava ar 13 tonnām, trešajā vietā atstājot Siguldu, kur nodotas 10 tonnas nevajadzīgo elektroierīču. Savukārt lielākais dalībnieku skaits bijis Preiļos, kur nevajadzīgo tehniku vien mēneša laikā pārstrādei nodeva 285 šķirošanas laukuma apmeklētāji.
“Ar kampaņas nosaukumu Viegla šķirošanās mēs skaidrojam iedzīvotājiem, ka atbrīvoties no nevajadzīgajām elektroiekārtām videi draudzīgā veidā ir pavisam vienkārši un ērti. To parāda jau līdz šim iespaidīgais kampaņas dalībnieku skaits pirmajos divos posmos – elektrotehniku pārstrādei nodevuši vairāk nekā 2000 iedzīvotāju un 150 uzņēmumu, pirmajos divos posmos kopā no marta līdz jūnija sākumam savācot 165 tonnas elektrotehnikas,” kampaņas norisi komentē Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis, vienlaikus aicinot sabiedrību arī ikdienā būt atbildīgiem un parūpēties par to, lai visas nevajadzīgās elektropreces nonāktu otrreizējā pārstrādē. “Svarīgi atcerēties, ka pārstrāde ir pēdējais posms kopējā atkritumu apritē. Ja vēlamies kļūt ilgtspējīgāki savā domāšanā, jāsāk ar savām izvēlēm pie veikalu plauktiem, nepērkot to, kas patiesībā nav vajadzīgs, bet iegādāto izmantojot pēc iespējas ilgāk,” pauž K. Zakulis.
Kampaņas otrajā posmā iedzīvotāji īpašu aktivitāti parādījuši, nododot pārstrādei tieši lielo tehniku – veļas mazgājamās mašīnas, televizorus un ledusskapjus. Tāpat nodotas arī mazās iekārtas – fēni, mikroviļņu krāsnis, telefoni, to lādētāji un citas elektropreces.
SIA Eco Baltia vide valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts skaidro, ka atkritumu šķirošanas laukumi ir tikai daļa no kopējās atkritumu dalītās vākšanas infrastruktūras, taču tā ir ļoti būtiska. “Šķirošanas laukumi jau šobrīd ir plaši pieejami visā Latvijas teritorijā – vismaz 75 vietās. Uz tiem var nogādāt daudz dažādu atkritumu veidu: iepakojumus, stikla taru, metālu, spuldzes, elektrotehniku un citus nevajadzīgos priekšmetus. Tomēr, lai šķirošanu padarītu vēl ērtāku, svarīgi šo sistēmu attīstīt plašāk – tuvāk iedzīvotāju mājvietām, ko īstenosim caur kampaņas Viegla šķirošanās trešo posmu, nodrošinot tehnikas savākšanu no iedzīvotāju mājvietām. Tādējādi aicinām īpaši sarosīties mājsaimniecības, kurās uzkrājusies lielā tehnika, jo šis ir īstais laiks, lai no tās atbrīvotos vēl ērtāk,” uzsver J. Aizbalts.
Visi kampaņas dalībnieki tika reģistrēti izlozei un varēja pretendēt uz veikalu Maxima dāvanu kartēm 50 eiro vērtībā, kā arī lielo balvu – jaunu televizoru. Maxima dāvanu kartes laimēja Mārtiņš no Liepājas, Irīna no Salaspils, Agrita no Dundagas, Aldis no Ventspils, Aleksandrs no Kārsavas un Helēna no Talsiem. Savukārt galveno balvu saņēma Sarmīte no Lielvārdes novada.
“Patiesi priecājamies par sabiedrības lielo atsaucība šī projekta ietvaros. Šķirošana nenoliedzami ir viens soļiem, ko mēs varam veikt ik dienu, lai dzīvotu videi un nākotnei draudzīgāk. Vienlaikus, apzināti pieejot produktu iegādei un liekot savā iepirkumu groziņā tikai patiešām nepieciešamo, mūsu spēkos ir panākt, lai līdz šķirošanai nonāktu pēc iespējas mazāk atkritumu. Tāpēc, mudinot iedzīvotājus iepirkties dabai un maciņam draudzīgāk, savā 20 gadu jubilejā “Maxima Latvija” izveidojusi jaunu maltīšu plānošanas rīku Ko ēst?. Šī tiešsaistes recepšu platforma ne tikai piedāvā virkni ideju gardām un sezonālām maltītēm, bet arī palīdz efektīvi plānot pirkumus un ietaupīt līdzekļus un laiku, apmeklējot veikalu, rezultātā izvairoties no pārtikas pārpalikumiem,” skaidro Liene Dupate-Ugule, Maxima Latvija komunikācijas vadītāja.
Kampaņas Viegla šķirošanās galvenais mērķis ir veicināt izpratni par to, ka šķirties no nevajadzīgās tehnikas ir vienkārši un to var ērti izdarīt jebkurš iedzīvotājs. Tās pirmajā posmā elektroiekārtu nodošanai savās adresēs bija iespēja pieteikties uzņēmumiem. Savukārt otrajā posmā iedzīvotāji tika aicināti uzkrāto tehniku nogādāt uz 39 atkritumu šķirošanas laukumiem. Trešais posms, kura laikā iedzīvotāji var pieteikties elektroiekārtu savākšanai no mājsaimniecībām vismaz 300 pilsētās un pagastos jeb 40 novados*, turpināsies līdz novembrim. Plašāka informācija par kampaņas norisi pieejama Latvijas Zaļā punkta mājas lapā www.zalais.lv.
Alise Zvaigzne