Ilgstošajā Stolichnaya tirdzniecības zīmes disputā uzņēmumam SPI trīs nedēļu laikā trīs uzvaras trijos kontinentos
Austrālija
Pirmdien, 2017. g. 20. novembrī, SPI Grupa Sidnejā guva ievērojamu juridisku uzvaru 13 gadu ilgā tiesas procesā, kurā Krievijas valsts uzņēmums Sojuzplodoimport (FKP vai FTE) prasīja tiesības uz Stolichnaya tirdzniecības zīmi visā Austrālijā. Federālā tiesa nosprieda, ka FKP prāva pret SPI ir apturama līdz turpmākiem paziņojumiem, atzīstot, ka tas bija "ārkārtas solis." Lieta ir atlikta līdz brīdim, kad Krievijas federācija iesniegs dokumentus, kurus tā slēpusi jau daudzu gadu garumā, jo "īstais prasītājs" lietā tiesas uzskatos ir Krievijas valsts.
Disputs sākās 2000. gada 13. martā, kad Vladimirs Putins izdeva pavēli par Stolichnaya tirdzniecības zīmju atgriešanu valsts rokās, liekot valdības pārstāvjiem reizi mēnesī ziņot par rezultātiem šajā jautājumā. 2001. gada 6. jūlijā valdība apstiprināja slepenu pavēli, kas paredz izveidot grupu ar pārstāvjiem no Krievijas Iekšlietu ministrijas (V.G. Mišins), Ģenerālprokuratūras (L.P. Kuleba), un Federālā Drošības dienesta (A.A. Fatekhovs), grupā arī iekļāva valdības pārstāvi Konstitucionālajā tiesā, Augstākajā Arbitrāžas tiesā un Augstākajā tiesā (M.Ju. Barševskis), kā arī citus. Pavēlē bija noteikts, ka darba grupu vadīs toreizējais zemkopības ministra vietnieks un pēc tam FKP ģenerāldirektors Vladimirs Loginovs. Šo orderi Austrālijas tiesa minēja savā spriedumā, paziņojot, ka tas liecina par Krievijas valsts iesaisti tiesas prāvā. Tiesa konstatēja, ka Krievija nav iesniegusi pieprasītos dokumentus dažādās kategorijās, tajā skaitā:
• Vladimira Putina pavēlētos ikmēneša ziņojumus no valdības un Iekšlietu ministrijas;
• Dokumentus, kurus likuma sargi konfiscēja vairākos reidos uzņēmuma SPI birojos Maskavā laikā no 1999. līdz 2007. gadam;
• Dokumentus no "slepeniem arhīviem," tajā skaitā tos, kurus kontrolē Krievijas federācijas Ekonomiskās attīstības un tirdzniecības ministrija;
• Dokumentus un saraksti, kādus radīja vai saņēma minētā darba grupa;
• Dokumentus par iestādes FGUP izveidošanu (no kuras FKP apgalvo esam saņēmusi tiesības uz Stolichnaya tirdzniecības zīmēm, lai arī SPI konstatēja, ka FGUP kā tāds izveidots tikai 2001. gadā).
Ja Krievijas federācija šos dokumentus neiesniegs līdz 2018. gada 30. novembrim, SPI, iespējams, pieprasīs FKP prasības galīgo noraidīšanu. Tiesas spriedums ir būtiska uzvara, tajā skaitā tāpēc, ka tiesa lika FKP segt SPI tiesāšanās izdevumus.
ASV
2017. gada novembra sākumā ASV Ņujorkas Dienvidu reģiona tiesas ieceltais tā dēvētais Pierādījumu meistars sprieda par labu SPI un atlika tālāku lietas izskatīšanu uz 45 dienām, vai līdz brīdim, kad FKP piegādā dokumentus no dažādām Krievijas federācijas instancēm, skatoties, kurš posms ir garāks. Viņš lika piegādāt dokumentus no deviņām kategorijām, kuras attiecas uz disputu starp pusēm, tajā skaitā no Krievijas Valsts aģentūras valsts īpašumu pārvaldīšanai, Rosalkohol, Zemkopības ministrijas, Krievijas Īpašumu attiecības ministrijas, Rospatent, Krievijas valdības kā tādas un Krievijas federācijas prezidenta biroja. Arī tā ir ievērojama uzvara, jo prasības attiecībā uz tirdzniecības zīmēm Amerikā nevar iztiesāt bez pierādījumiem no Krievijas federācijas.
Brazīlija
2017. gada 31. oktobrī Brazīlijas Apelācijas tiesa atklāja spriedumu Stolichnaya tirdzniecības zīmju lietā, apstiprinot, ka zīmes pieder SPI Grupai. Lēmums bija vienbalsīgs, visiem trim tiesnešiem spriežot par labu SPI. Tas ir vēl viens zaudējums FKP un trim saistītām instancēm, tas nācis pēc vairākiem tiesas lēmumiem, tajā skaitā arī Augstākajā tiesību tiesā un Riodežaneiro Federālā tiesā, kura sprieda SPI labā 2016. gada martā.
Visos trīs gadījumos, gan Austrālijā, gan Amerikā, gan Brazīlijā, runa ir par ievērojamām SPI uzvarām trīs dažādos kontinentos un trīs nedēļu laikā. SPI Grupa turpina sagaidīt pozitīvus rezultātus, jo prasītāju prasībām šajā ilgstošajā disputā nav nekāda pamata.
SPI un tā meitas uzņēmumiem pieder Stolichnaya tirdzniecības zīmes vairāk nekā 180 valstīs.
Alison Walsh, SPI Group
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME. TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.