Baltās un sarkanās pupiņas
Pupiņas satur daudz vitamīnu: A, C, K, E un B vitamīnus, tās ir arī bagātas ar minerālvielām: kalcijs, dzelzs, magnijs, cinks.
Spināti
Spinātus ir viegli iekļaut ēdienkartē, tie var būt kā galvenā sastāvdaļa salātos, vai kļūt par vienu no slāņiem sviestmaizei, tos var pievienot smūtijam. Tā ir ideāla piedeva makaroniem, zupām un pat cepšanai.
Spināti ir lielisks šķiedrvielu avots un tajos ir maz kaloriju – 100 grami satur vien 24 kcal.
Tāpat spināti ir bagāti ar dzelzi, magniju, folskābi, A un C vitamīniem Tie satur ogļhidrātus (fruktozi, glikozi, saharozi), fosforu, magniju, kāliju, nātriju, kalciju, ievērojamā daudzumā – jodu un virkni citu fizioloģiski aktīvu vielu. Spinātu lapās ir ļoti daudz olbaltumvielu.
Kaltēti tomāti
Papildus lielajam kālija daudzumam, kaltētie tomāti satur daudz šķiedrvielu, olbaltumvielu un vitamīnu C. Ar piebildi, ja tie nav pārlieku piesātināts ar eļļu. Kaltētos tomātus var pievienot salātiem, likt uz sviestmaizes un picas.
Jogurts
Augļi un dārzeņi nav vienīgais kālija avots. Piena produkti arī ir bagāti ar kalciju un kāliju.
Zivis
Zivis ir bagāts kālija avots. Piemēram butes, tuncis, paltuss. Kālijs atrodams arī citās jūras veltās, piemēram, vēžveidīgajos. Turklāt jūras veltes satur omega-3 taukskābes un vitamīnu D.
Apelsīnu sula
Šis dzēriens parasti asociējas ar augstu C vitamīna saturu C, bet zināms, ka apelsīnu sula satur daudz kālija.
Svaigi spiesta apelsīnu sula sniegs enerģigu visai dienai.