Kafijas degustācijas process ir aizraujošs, bet tam nepieciešamas prasmes un iemaņas. Horeca.lv sniedz 7 padomus kafijas degustēšanā.
1. Vispirms: divas stundas pirms degustācijas nedrīkst ne ēst, ne dzert, ne lietot smaržūdeņus.
2. Testējamai kafijai jābūt svaigi samaltai un vienas porcijas deva nedrīkst pārsniegt 7-8 gramus.
3. Karotītei jābūt apsudrabotai ar noapaļotam mālam.
Kad sagatavošanas darbi ir paveikti, sākas degustācijas process, kura laikā jātver kafijas īpašības.
4. Smarža
Lēnam pasmaržojiet svaigi samalto kafiju un, kamēr to jūtat, uzrakstiet uz lapiņas visas tā brīža izjūtas. Ja ir vairākas kafijas šķirnes, tad atkārtojiet šo procesu ar katru no tam. Profesionāli atšķir divu veidu kafijas aromātus - saldo puķu un salkani sīvo.
5. Aplejiet savu kafiju ar 150 ml ūdens, kura temperatūra nepārsniedz 94-96 grādus un ļaujiet tai ievilkties apmēram 3 minūtes. Tad ar karotīti atbīdiet kafijas putiņas. Pārlaidiet krūzītei pāri degunu un arī pierakstiet to, ko jūtat.
6. Garša
Pats svarīgākais degustācijas punkts ir garšas vērtējums. Iesmeliet vienu karotīti kafijas un ar skalu švunku iemalkojiet to, lai kafija izšļācas pa visu muti. Degustatoru vārdnīca ir loti daudz vārdu, kas raksturo kafijas garšas: Skābens, stingrs, sulīgs, skābs, pikants, vīna, rūgts, piededzis, sīvs. Ja sajūtas pārāk izteiktu piedeguma garšu, tas nozīme, ka kafija ir izgarojusi.
7. Pēcgarša
Lai noskaidrojot, kāda ir kafija pēcgarša, paskalojiet kafijas malku pa muti. Pēcgarša, ir tas, kas paliek uz mēles receptoriem. Atšķir četrus pēcgaršas veidus - šokolādes, sīvo zaļu, rupjo (salmu garša) un riekstu.