Agrāk šampinjonus uzskatīja par delikatesi. Eiropā zināmas ir ap 40 dažādu veidu šampinjonu šķirnes, dažas no tām, kas aug savvaļā ir arī indīgas. Veikalu plauktos atrodami dažāda lieluma trīs krāsu šampinjoni: balti, gaiši brūni, brūni.
Ledusskapī tos svaigus var uzglabāt 3–4 dienas. Mazās šampinjonu podziņas var gatavot veselas, vidējos ieteicams sagriezt uz pusēm vai četrās daļās, bet lielos vislabāk sagriezt plānās šķēlītēs.
Savvaļas šampinjonus, kas jau pilnībā atvērušies kā lietussargs, var gatavot uz grila vai cepeškrāsnī, brīnišķīgi tie garšo cepti ar ķiplokiem un sieru vai ar kariju. Svaigi šampinjoni ātri uzsūc svešas smaržas, tāpēc pasniedzot galdā svaigus, pirms tam tos var uz mirkli iemarinēt visdažādākajās mērcēs. Labākās sēnes ir sniega baltumā, un cietas.
Kad tās tiek uzglabātas 6-8 dienas, tad tās var mainīt krāsu. Kad šampinjoni kļūst brūni, tie ir zaudējuši ne tikai savu vizuālo . bet arī garšas kvalitāti. Sēnes, uzglabāt svaigā veidā nedrīkst ilgi glabāt, jo tajās veidojas holīns, kas cilvēka organismam ir kaitīga viela.
Šampinjoni tiek kultivēti mākslīgos apstākļos, tāpēc tie nopērkami visu gadu.
Baltie šampinjoni ir lielisks minerālvielu un B vitamīnu avots. Tie satur daudz fosfora un vara, kas ir labs atbalsts veselīgai kaulu sistēmu, savukārt selēns palīdz aizsargāt cilvēka organismu no stresa.
Šampinjoni satur D, E, PP, B grupas vitamīnus, kā arī satur olbaltumvielas, ogļhidrātus un taukus, kas ir mazās devās. Sēnes var ēst visdažādākajos veidos – svaigas, ceptas, vārītas vai kaltētas.
Uzturvielu vērtības nedaudz atšķiras atkarībā no pagatavošanas metodes.
Ir pārbaudīts, ka sēnes nevajag ilgi mazgāt, jo tajās ir daudz ūdens un ilgstoša mazgāšana samazina garšas kvalitāti. Vislabāk sēnes ir nomazgāt sietā zem tekoša ūdens un ļaut tam notecēt.
horeca.lv